Haberler & Duyurular

FARKLILAŞTIRILMIŞ AKARYAKIT SATIŞI HK.

01.03.2021

Sayın Bayimiz,

Bilindiği üzere katkılı ürün satışı EPDK’nın Farklılaştırılmış Akaryakıtlara İlişkin Kurul Kararı kapsamında farklılaştırılmış akaryakıt olarak tanımlanan akaryakıtın piyasaya sunulabilmesi için dağıtıcı lisansı sahiplerinin farklılaştırılmış akaryakıtı piyasaya sunmadan önce, kullanılacak katkı maddesinin akaryakıtın özelliklerini hangi şekilde ve ölçüde iyileştirdiğine ilişkin bilgileri ve raporları Kuruma sunması sonrasında başvurunun Kurul tarafından onaylanmasını müteakiben yapılabilmektedir.

Bu kapsamda, şirketimizin “Motorin XTR” ticari isimli ürününün satışı için EPDK nezdindeki tüm başvurular yapılmış ve 04.03.2021 tarihli kurul kararı ile onaylanmıştır.

Ancak bahsi geçen ürünün tüketiciye sunumunda aşağıdaki hususların hatırlatılmasında fayda görülmektedir.

  • Katkılı motorin satışı yapılan pompanın üzerine veya yakınına çevresel şartlardan etkilenmeyecek şekilde ürün etiketinin asılması ve sürekliliğinin sağlanması ve fiyat panosunda satış fiyatının belirtilmesi gerekmektedir.
  • Katkılı Motorin satışı tüketicinin bu konudaki açık talebi olmadan gerçekleştirilmemelidir. Müşteriye yakıt alımı öncesi bu ürünü talep edip etmediği açık ve net bir şekilde sorulmalı ve onay sonrasında doluma başlanmalıdır. Müşterinin onayı veya talebi olmaması durumunda normal Motorin ikmali yapılmalıdır.
  • Katkılı ürün satın almak isteyen müşterinin “Farklılaştırılmış akaryakıtların iddia edilen faydaları her aracın türüne, yaşına, durumu ile hava/yol şartları ve sürüş şekline bağlı olarak değişiklik gösterebildiğini bilmesi gerekmektedir.
  • Katkılı Motorin satışının yapılacağı akaryakıt istasyonlarında, katkılı olmayan motorinin de satışa hazır bulundurulması gerekmektedir. Katkılı olmayan motorinin herhangi bir sebeple geçici olarak tüketiciye sunulamaması durumunda Katkılı Motorin için fiyat farkı uygulanmaması gerekmektedir.
  • Katkılı motorin satışının kontrollerinin aynı zamanda istasyon otomasyon sisteminden de yapılması gerekmekte olup aynı türden farklı ticari isimlerdeki akaryakıtların karışması durumunda bu akaryakıt katkılı olmayan ürünün fiyatı ile satılabilecektir.
  • Dağıtıcı lisansı sahipleri, bayilerinin bu Kararda yer alan hususlara uyup uymadığını etkin bir şekilde takip eder.

EPDK tarafından yerinde yapılacak denetimlerde cezai işleme maruz kalmamanız adına istasyon müdürlerinizi ve akaryakıt satış yetkililerinizi bilgilendirmenizi önemle rica eder, bu vesile ile bol satışlı ve sağlıklı günler dileriz.

Geri Dön