Haberler & Duyurular

Akaryakıt İstasyonlarına Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz Kullanma Zorunluluğu Geldi

24.03.2021

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğ’indeki değişiklikle, akaryakıt satışı yapan işletmeler bundan sonra, mevcut ödeme kaydedici cihazlarını yeni nesil ürünlerle değiştirmek zorunda olacaklar.

Yayınlanan teblğe göre akaryakıt istasyonları eski nesil elektronik kayıt ünitesi olmayan ödeme kaydedici cihazlarını 30 Haziran’a kadar,  eski nesil elektronik kayıt ünitesi olan ödeme kaydedici cihazlarını ise 31 Aralık tarihine kadar yeni nesil cihazlar ile değiştirmek zorundalar. Böylelikle güvenliği iyileştirilmiş ve anlık veri aktarımı yapabilen kaydediciler, Türkiye genelinde kullanılmaya başlayacak.

Yapılan düzenlemeyle kullanılmaya başlayacak olan yeni nesil ödeme kaydediciler, araç yerine bidon ya da varil gibi taşıma araçlarıyla yapılan satışlar için de özel bir modül içerecek. Buna göre vatandaşlar, akaryakıt istasyonuna gittiklerinde TC kimlik numarası ya da vergi numarası gibi resmi bilgilerini işletecekler. Araç dışı akaryakıt satın almak, bundan sonra yalnızca bu bilgilerin işlenmesiyle yapılacak.

Geri Dön